Billedsider

Send dine billeder fra Saxkjøbing Roklub til hjemmesiden. Så laver vi en side til dem. Du kan vedhæfte op til 100 MB billeder, hvis du sender dem til toernqvist@c.dk. Billeder på CD-ROM er også velkomne, og har du papirbilleder, kan de scannes til digital form og lægges på hjemmesiden.

"Flatø" - ny single-sculler

Foto: Ragnhild Andreasen.


Onsdag d. 10. juli 2013 ankom Rainer fra "Fermat Indoor Sport" direkte fra Hamborg med Saxkjøbing Roklubs nye single-sculler.

Den blev hurtig fundet på traileren og båret ind i bådhallen.

11. juli om aftenen var det tid til at rigge den til, så Kristopher kunne få en tur i den ny 1.X, inden han tog på sommerferie i en måned.


Per Munk og Kristopher Mortensen bærer "1. X" til fjorden.

1.x bliver døbt

Tirsdag d. 13.august 2013, på klubaftenen, døbte Kristopher single-sculleren. Den fik navnet "Flatø". Per Munk vandt navnekonkurrencen med dette forslag.


Ulla Petersen fotograferer det højtidelige øjeblik, da Kristopher hælder vand på "Flatø".


Kristopher Mortensen og Ulla Petersen efter dåben.

Til sidens top